Każdy początkujący przedsiębiorca, który decyduje się na otwarcie własnej spółki przed jej założeniem, powinien zapoznać się ze wszystkimi prawami dotyczącymi spółek. Z racji, że wyróżniamy spółki handlowe oraz cywilne ich prawa również znajdują się w dwóch oddzielnych kodeksach. Na początku różnice mogą być dla nas niewielkie, aczkolwiek wystarczy jedno niedomówienie, a możemy mieć spore problemy prawne, dlatego warto się z nimi oswoić. 

Prawo spółek — co to jest? 

Prawo spółek (przeczytaj tutaj) jest to jeden z kilku działów praw prywatnych. To właśnie te przepisy zawierają wszelkie informacje o tworzeniu nowych spółek oraz ich funkcjonowaniu. 

Jakie spółki możemy wybrać? 

Otwierając swoją działalność gospodarczą, możemy wybrać jedną z kilku spółek. Do wyboru mamy między innymi:

  • Spółkę jawną
  • Spółkę komandytową
  • Spółkę partnerską
  • Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółkę akcyjną
  • Spółkę cywilną. 
prawo spółek

W jakim kodeksie znajdziemy informacje o prawach spółek? 

Tego typu informacje zawarte są w kodeksie cywilnym, a także handlowym. Kodeks cywilny dedykowany jest spółką cywilnym. Informacje dotyczące praw spółek handlowych oczywiście możemy znaleźć w kodeksie handlowym. Z obu kodeksów dowiemy się jakie prawa obowiązują nowo powstałe spółki, jak i podczas ich zakładania lub funkcjonowania. Oprócz tego znajdziemy w nich regulacje dotyczące podmiotu, który posiada podmiotowość prawną. 

Spółki cywilne i handlowe — jak otworzyć? 

Jeżeli zamierzamy otworzyć własną działalność gospodarczą, powinniśmy dobrze rozważyć wybór spółki, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Kiedy podejmiemy ostateczną decyzję, nie musimy szukać odpowiedniego urzędu, gdyż w Polsce wystarczy złożyć wniosek na dedykowanej temu stronie internetowej.